Slovákom úvodný pretek SP v behu na lyžiach vôbec nevyšiel

29.11.2014 Celý región

Kuusamo 29. novembra (TASR) - Nóri Eirik Brandsdal a Marit Björgenová triumfovali v sobotňajších úvodných pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach. V rezorte Ruka vo fínskom Kuusame dominovali v šprinte klasickou technikou, slovenskí reprezentanti Alena Procházková a Peter Mlynár výrazne zaostali už v kvalifikácii.

Medzi mužmi sa zrodil totálny triumf Nórov, ktorí obsadili prvé štyri miesta. Brandsdal dosiahol na 1,4 km dlhej trati štvrté víťazstvo v SP, za ním obsadil druhé miesto Petter Northug jr. (+0,46) a tretí skončil Sondre Turvoll Fossli (+1,17). Ich krajan a obhajca malého glóbusu za šprint Ola Vigen Hattestad vypadol už vo štvrťfinále. Za postupom do vyraďovačky výrazne zaostal Mlynár, ktorý skončil v konkurencii 87 štartujúcich až na 76. pozícii. V kvalifikácii stratil na prvého Rusa Alexandra Panžinského priepastných 14 sekúnd, na postup takmer deväť.

Björgenová sa desiatym víťazstvom v klasickom šprinte v kariére vyrovnala na čele historických tabuliek SP Slovinke Petre Majdičovej, celkovo ich má na konte už 67. Šesťnásobná olympijská víťazka po treťom mieste v kvalifikácii vyhrala svoj štvrťfinálový i semifinálový beh a vo finále si vo finiši s prehľadom udržala náskok pred Katjou Višnarovou zo Slovinska (+0,45) a krajankou Maiken Caspersen Fallovou (+1,69). "Som šťastná, že som sezónu odštartovala víťazne. Lyže som mala naozaj dobre pripravené a hoci stúpanie na trati bolo o niečo náročnejšie ako vlani, zvládla som to," povedala v prvej reakcii po pretekoch Björgenová.

Procházkovej vstup do novej sezóny vôbec nevyšiel, vo svojej najobľúbenejšej disciplíne sa nezmestila ani do elitnej tridsiatky. V kvalifikácii obsadila až 62. miesto s výraznou stratou 22,23 s na najrýchlejšiu Nórku Ingvild Flugstad Östbergovú. Od postupu ju delilo vyše osem sekúnd. Nenadviazala tak v Kuusame na vydarený vstup do minulého ročníka SP, keď tu obsadila 11. miesto, v minulosti na tratiach pri severnom polárnom kruhu dosiahla už aj na pódiové umiestnenie.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková počas kvalifikácie Svetového pohára v behu na lyžiach v rezorte Ruka vo fínskom Kuusame 29. novembra 2014.

V nedeľu majú ženy v Kuusame na programe beh na 10 km a muži na 15 km klasicky.

SP v behu na lyžiach, Ruka - šprint klasicky:

muži - finále: 1. Eirik Brandsdal (Nór.) 2:34,84 min, 2. Petter Northug jr. (Nór.) +0,46, 3. Sondre Turvoll Fossli (Nór.) +1,17, 4. Finn Haagen Krogh (Nór.) +1,68, 5. Alexej Petuchov (Rus.) +4,53, 6. Sergej Usťugov (Rus.) +14,62..., v kvalifikácii: 76. Peter MLYNÁR (SR)

ženy - finále: 1. Marit Björgenová (Nór.) 2:58,33 min, 2. Katja Višnarová (Slovin.) +0,46, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +1,70, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +3,02, 5. Ida Sargentová (USA) +5,95, 6. Natalia Matvejevová (Rus.) +12,37..., v kvalifikácii: 62. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR)

Poradie v SP (po 1 z 27 pretekov):

muži: 1. Brandsdal 100, 2. P. Northug jr. 80, 3. Fossli 60, 4. Krogh 50, 5. Petuchov 45, 6. Usťugov 40, 7. Pellegrino 36, 8. T. Northug 32, 9. Bakken 29, 10. Peterson 26

ženy: 1. Björgenová 100, 2. Višnarová 80, 3. Fallová 60, 4. Östbergová 50, 5. Sargentová 45, 6. Matvejevová 40, 7. Kowalczyková 36, 8. Brun-Lieová 32, 9. Gjeitnesová 29, 10. Docenková 26